Newsletter

imię:

mail:

Jak ustawić antenę

Przygodę z telewizją satelitarna powinniśmy rozpocząć od sprawdzenia czy w miejscu w którym planujemy zainstalować antenę satelitarną, jest widoczny satelita na którego chcemy skierować czaszę anteny. Orbita geostacjonarna na której orbitują satelity znajduje się nad równikiem, dlatego antena zawsze będzie skierowana w stronę półkuli południowej. Jeżeli jest to jedna z polskich, płatnych platform telewizyjnych to interesuje nas satelita Hotbird pozycja wschodnia 13st. Kierunek ustalamy za pomocą mapy i kompasu. Musimy obliczyć w którą stronę z miejsca montażu skierujemy antenę. W Warszawie antenę kierujemy 8st. na zachód od południa. Po ustaleniu strony w którą będzie skierowana czasza, sprawdzamy czy na drodzepomiędzy anteną a satelitą nie ma przeszkód terenowych (drzewa, budynki itp.) nic nie może zasłaniać satelity. Dla Warszawy najprościej sprawdzić to za pomocą ekierki z kątem 30st. Ekierkę kierujemy ostrym kątem w stronę oka, dłuższą przyprostokątną ustawiamy równolegle do ziemi, krótszą zaś prostopadle. Patrzymy wzdłuż przeciwprostokątnej, jeżeli widzimy niebo możemy montować antenę, jeżeli nie, zmieniamy miejsce instalacji.

Wielkość anteny.
Proponujemy instalowanie anten o średnicy minimum 80cm. Jest to optymalna wielkość dla Warszawy. Mniejsze anteny sprawdzą się tylko w przypadku rezygnacji z programów wysokiej rozdzielczości HDTV lub pogodzenia się z częstymi zanikami sygnału satelitarnego. Wielkość anteny jest podstawowym parametrem dobrego odbioru i nie zastąpi jej super konwerter czy super dekoder. Większa antena to większy komfort użytkowania. Tak jak dom czy drzewo może zasłonić sygnał z satelity tak padający śnieg, deszcz lub chmury burzowe pełne wody również. Czasami zdarza się, że jest piękna słoneczna pogoda, a na ekranie telewizora obraz zatrzymuje się, trzeszczy dźwięk. Jest to spowodowane chmurami burzowymi, które znajdują się na drodze między anteną a satelitą ale tak bardzo daleko, że ich nie widzimy.

Maszt antenowy.
Stojak, uchwyt, maszt, jak byśmy go nie nazwali, musi to być kawałek rury o średnicy ok. 4cm i długości ok. 25cm w części pionowej, do której przykręcimy antenę. Przy montażu należy zwrócić szczególną uwagę na stabilne umocowanie do podłoża i staranne umieszczenie w pionie części mocowania czaszy. Dobrze postawiony w pionie maszt ułatwi ustawienie anteny na satelitę.

Ustawianie anteny.
Skręciliśmy antenę, zamontowaliśmy konwerter i podłączyliśmy do konwertera kabel. Jeżeli posiadamy miernik lub wskaźnik do ustawiania anten satelitarnych to kabel  powinien być podłączony do miernika, jeżeli nie, to bezpośrednio do odbiornika satelitarnego. W tym przypadku miernikiem będzie odbiornik, na nim będziemy obserwować zmiany sygnału na ekranie telewizora. Ustawienie anteny w skrócie polega na uzyskaniu jak najwyższego poziomu sygnału satelitarnego. Zakładamy antenę na maszt i lekko przykręcamy. Antena powinna dać się obracać na maszcie ale nie zsuwać. Na podziałce znajdującej się z tyłu czaszy anteny ustawiamy 30st, powoli obracamy anteną w kierunku, który ustaliliśmy za pomocą kompasu. W tym czasie obserwujemy wskazania miernika lubekran telewizora. Po uzyskaniu sygnału dokręcamy antenę, naginając lekko w prawo, w lewo, w górę i do dołu, sprawdzając jednocześnie czy antena znajduje się w optymalnym miejscu. Po upewnieniu się, że antena jest dobrze ustawiona  dokręcamy mocno wszystkie śruby.

Kabel.
Kabel satelitarny powinien być dobrej jakości, średnica kabla ok. 7mm, żyła środkowa wykonana z miedzi, o średnicy min 1,0mm do 1,1mm. Tanie kable mają żyłę środkową wykonaną ze stali, która tylko pokryta jest miedzią, czasami trudno jest to zobaczyć. Wadą tych kabli jest duża strata sygnału i niska trwałość. Miedź utlenia się i po pewnym czasie sygnał przestaje docierać do odbiornika. Drugim ważnym parametrem kabla jest ekran, który powinien chronić przed zakłóceniami zewnętrznymi. Oplot miedziany musi być gęsty i dodatkowo wzmocniony folią aluminiową a lepiej miedzianą. Zakłócenia zewnętrzne w dużych aglomeracjach potrafią być bardzo uciążliwe. Kabel mocujemy do anteny za pomocą opaski lub izolacji, do ściany przybijemy specjalnymi uchwytami kablowymi. Pamiętamy, żeby wszelkie  zakręty brać łagodnie, nie zaginać kabla pod kątem prostym. Do mieszkania możemy wsunąć kabel przez wcześniej wywiercony otwór w murze lub ramie okiennej. Jeżeli nie mamy takiej możliwości zastosujmy specjalną przejściówkę okienną, która z niewielką stratą sygnału pozwoli wprowadzić kabel przez ramę okna w sposób nieinwazyjny.

Programowanie odbiornika.
Płatne platformy cyfrowe oferują dekodery, które automatycznie wgrywają listę programów telewizyjnych, ułożoną dla wygody abonenta, od początku listy. Odbiorniki niezależnych producentów wymagają przeważnie ręcznego zaprogramowania i utworzenia listy ulubionych programów. Niektóre firmy wgrywają do swoich odbiorników gotowe listy polskich, płatnych platform cyfrowych, np. Ferguson, Technisat, Opticum. Programowanie odbiornika musimy przeprowadzić zgodnie z instrukcją załączoną przez producenta.

Jeżeli powyższy opis nie przybliżył Państwu problemu instalacji anteny satelitarnej prosimy zadawać nam pytania wysyłając listy na adres Adres poczty elektronicznej jest chroniony przed robotami spamującymi. W przeglądarce musi być włączona obsługa JavaScript, żeby go zobaczyć. lub dzwoniąc do naszej Firmy na numer 0-22 862 10 34.